Jakość wiadomości

Nocleg, hotel, ortodonta czy materac rehabilitacyjny?

Zalety domu i ogrzewanie

Zalety domu i ogrzewanie

Stawiam budynek i niestety ale mam duży problem z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najkorzystniej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na ostatnie rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co może być opłacalne a co nie. Mieszkanie mam wielkości około 150m2 nie jest ogromny taki zwykły, piętrowy – 3 pokoje i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej lokalizacji tańsze. Niestety teraz jestem na poziomie wyboru rodzaju ogrzewania i niestety przede mną ogromny dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki piec zakupić?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które tworzą ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w niewielkim zakresie mogą też służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które tworzą ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najpraktyczniejszym i najczystszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz prostej instalacji i stosowania, niesie ono za sobą bardzo duże koszty eksploatacji. Stanowi to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dopasować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego rodzaju ogrzanie budynku będzie najdroższe. Kiedyś w internecie zobaczyłem obrazy, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę super sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – firma zapewnia że nie tylko są efektywne, ale również mogą ogrzać dość wielką przestrzeń i jeszcze ślicznie się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Innym rodzajem są piece na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego rodzaju piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity piec na brykiet ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego rodzaju ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo uciążliwych. Możemy zaprogramować podawanie węgla.

Spalony materiał należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się cały czas, więc jeśli chcemy pojechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dosyć znaczny problem, bo ktoś naszym mieszkaniem musi się interesować i dodawać ekogroszek. Możemy też zaplanować miejsce na gromadzenie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Innym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste. W marketach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najlepiej opłacalnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich kupno jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w użytkowaniu spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeżeli nie to powinniśmy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a firma napełnia go gazem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż opłata za gaz jest znacznie większa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej atrakcyjne w Polsce. Sama obsługa jest prosta, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solaami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co stanowi dość drogie. Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować? Tutaj rodzi się szereg zapytań, ale również jak w przypadku solarów możemy dostać kasę od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, gdyż jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zabrudzeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest wydawany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w przypadku węgla lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim słońce jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wielkie koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu| dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na ekogroszek. Jak dla mnie najbardziej korzystne. Zawsze może dlatego iż posiadam niewielki budynek. Moi znajomi ogrzewają ekogroszkiem dom ma 240 m2 i stanowi dość duży. Koszt ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak posiadam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na papierze wszystko można policzyć i naspać. Coraz częściej wiele powiatów proponuje pieniądze za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to często przejścia z ogrzewania brudnego tzn węgla na gaz lub prąd. Owszem taka wystarcza na zmianę nowego pieca oraz inną instalację, jednak nikt nie mów o wydatkach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje dom powinien sam| podjąć decyzję czym potrzebuje ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się firmy, która przygotuje nam wstępną kalkulację. Musimy mieć na uwadze również, aby wybierać markowe piece, na które oferowana jest gwarancja, bowiem w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Bo w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie.